Męska Szopa


Majsterkowanie pod okiem instruktora. Bezpłatnie!


Zadzwoń i umów się >

Zasady działania

Męska Szopa to w pełni wyposażony w narzędzia i elektronarzędzia warsztat, w którym każdy, może na miejscu zrealizować swoje projekty, naprawy, przeróbki, konstrukcje.

Na miejscu czuwa nad Wami instruktor pomagający w obsłudze narzędzi.

Korzystanie z warsztatu w ramach Męska Szopa jest całkowicie bezpłatne.

Godziny otwarcia

Poniedziałki: 9.00 -13.00

Czwartki: 16.00- 20.00

Warto wcześniej zadzwonić!

Bywa, że liczba zaintersowanych przerasta możliwości naszej przestrzeni, dlatego zanim nas odwiedzisz, zadzwoń:
+48 508 180 843

Historia Męskiej Szopy

Wiele lat temu w Australii pojawiła się inicjatywa tworzenia miejsc dla mężczyzn, którzy zakończyli aktywność zawodową. Zauważono, że brakuje im okazji do pielęgnowania relacji społecznych, trudniej im znaleźć dobry powód, by wyjść z domu, co w dłuższej perspektywie niekorzystnie wpływa na ich funkcjonowanie w społeczeństwie i na ich stan zdrowia.

Tak narodził się pomysł tworzenia ogólnodostępnych warsztatów - Men’s Shed - Męskich Szop. W takich miejscach osoby wykluczone z aktywności zawodowej mogli dalej pracować, realizować wspólne projekty, ale także nawiązywać nowe i wzmacniać istniejące już przyjaźnie. Okazało się że Męskie Szopy ożywiły lokalne społeczności i przyczyniły się do zaciśnięcia lokalnych więzi.

Dziś sieci Men’s Shed działają w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie. Kilka lat temu pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka fundacji Nasza Ziemia, postanowiła przenieść australijski pomysł do Polski.

Sieć multimarketów Jula Poland wsparła realizację projektu jako partner strategiczny zapewniając odpowiednie wyposażenie, narzędzia i maszyny oraz ich serwisowanie.

W 2015 roku w warszawskiej dzielnicy Włochy powstała pierwsza Męska Szopa, wkrótce kolejna została otwarta w Słupsku, w czerwcu 2018 r. we Wrocławiu, a od lipca 2019 r. działa warsztat przy Wolskim Centrum Kultury w Warszawie.

Od maja 2021 Męska Szopa działa również w Bydgoszczy przy ulicy Abrahama 8a na osiedlu Błonie.